Adaptacja do przedszkola – porady
Trudności adaptacyjne, w mniejszym lub większym stopniu, dotyczą w zasadzie wszystkich trzylatków. Problemy są jednak chwilowe, mijają stosunkowo szybko i nie zostają w pamięci przedszkolaków na długo.
Warto dołożyć wszelkich starań, by szansa dziecka na rozwój w przedszkolnej społeczności nie przepadła. Bywa tak, że dzieci mogą płakać przy rozstaniu dłuższy czas – nawet kilka miesięcy - jednak ten płacz przeważnie jest chwilowy – bardzo często zdarza się, że dziecko płacze, nie chce rozstać się z rodzicem, a gdy tylko opiekun wyjdzie, dziecko się uspokaja i idzie do zabawy. Proszę pamiętać, że pierwsze dni w przedszkolu to wielkie wydarzenie dla państwa maluchów - do tej pory dzieci mogły siedzieć w domu z rodzicem lub innym opiekunem, niektóre nie miały styczności z taką ilością dzieci, ale też hałasem, który większa ilość dzieci wytwarza. Inaczej zareaguje dziecko, które wcześniej uczęszczało do żłobka, klubu malucha, a inaczej dziecko, które do tej pory przebywało w domu.
Oto rady dla rodziców przygotowujących swoje dzieci do przyjścia do przedszkola:
- WSPIERAJ. Dużo rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło się bawić z kolegami, rysować, budować itp. Ważne jest przedstawienie pozytywnego obrazu przedszkola - zachęcam do czytania dziecku książeczek, np. “Kamyczek - przedszkole” Ch. L’Heureux, “Kicia Kocia w przedszkolu” A. Głowińska, “Feluś i Gucio idą do przedszkola” K. Kozłowska, “Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole, czyli ważne sprawy małych ludzi” B. Ostrowicka.
- OKAŻ SPOKÓJ. Nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas pozostawiania go w przedszkolu - pamiętaj, że dziecko czuje każdy wasz lęk i stres i widzi łzy w oczach! Jeśli to wyczuje czy zobaczy – sam nie będzie spokojny.
- MÓW PRAWDĘ. Poinformuj dziecko, kto i kiedy odbierze je z przedszkola. Nie mów, że przyjdziecie za chwilę - gdzie nie jest to prawdą, poza tym dziecko nie rozumie pojęcia “za chwilę”. Stosuj zrozumiałe dla dziecka odnośniki, np. “Przyjdę po obiedzie/leżakowaniu/podwieczorku”.
- OSWAJAJ Z ROZSTANIEM. Jeżeli dziecko do tej pory nie rozstawało się z rodzicami, powinno zostać na kilka godzin pozostawione u dziadków lub znajomych. Należy postarać się, aby dziecko miało jak najwięcej kontaktu z rówieśnikami, np. na placu zabaw - pozwól na dzielenie się zabawkami.
- SZYBKIE ROZSTANIE. Bardzo ważne jest nieprzedłużanie rozstania z dzieckiem – najlepiej przyprowadzić dziecko do sali, pożegnać się szybko i wyjść - nauczyciel w razie potrzeby pomoże. NIE ZAGLĄDAMY PRZEZ OKNA! I nie cofamy się do sali.
- UCZ SAMODZIELNOŚCI. Doskonal umiejętności samoobsługowe dziecka. Atrakcją dla dziecka może być wspólny zakup wyprawki do przedszkola - pokaż lub wspólnie spakujcie worek z zapasową odzieżą. Dopilnuj, aby strój zakładany do przedszkola był wygodny, łatwy do założenia przez dziecko. Nie wyręczaj dziecka w ubieraniu, przy jedzeniu, czynnościach higienicznych.
- WYCISZENIE PO PRZEDSZKOLU. Daj dziecku czas na ochłonięcie - przygotuj się też na skrajne reakcje witającego cię dziecka. Powitaj je z radością, zapytaj o wrażenia z przedszkola, opowiedz, jak ci minął dzień - oczywiście nie wszystko na raz. Wspólna zabawa, spacer czy wspólne czytanie książeczek będą mile widziane 😊
- CHWAL I DOCENIAJ. W obecności malucha nie mówimy o jego ewentualnych niepowodzeniach – przy dziecku przekazujemy najbliższym tylko pozytywne rzeczy – nie zawstydzamy go! Chwalimy jego samodzielność, odwagę. Nie denerwuj się, jeśli ma pobrudzone spodenki lub bluzeczkę (np. Po powrocie z placu zabaw) i pamiętaj, że “brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko” 😊
- ZACHOWAJ STAŁY RYTM DNIA. Należy stopniowo dopasowywać rytm dnia dziecka w domu do tego, jaki jest w przedszkolu. Przyprowadzaj dziecko o stałych godzinach - PAMIĘTAJ, że przyprowadzamy dziecko NAJLEPIEJ DO GODZ. 8.00! choć warto tu zaznaczyć, że o tej porze w szatni jest przeważnie najwięcej dzieci, jest gwarno i dziecko może się przestraszyć, przede wszystkim na początku przygody z przedszkolem – dlatego warto przyjść wcześniej. Dzięki temu, że przyjdziecie wcześniej, dziecko będzie mogło się oswoić z otoczeniem, lepiej poznać salę i kąciki zainteresowań.
- ZAUFAJ NAUCZYCIELOM i WSPÓŁDZIAŁAJ. Przekaż wszystkie niezbędne informacje o potrzebach dziecka, o jego ewentualnych alergiach. Pamiętaj, że szybka i dobra adaptacja, to nasz wspólny cel. Utwierdzaj dziecko w przekonaniu, że zawsze może liczyć na pomoc nauczycieli. Dziel się z nauczycielami niepokojami, obserwacjami – informuj o problemach. Dobra współpraca rodzica z nauczycielem też jest bardzo ważna!
- DBAMY O ZDROWIE SWOJE I INNYCH. Może się zdarzyć, że już po kilku dniach wasz maluch będzie pociągał nosem, dostanie gorączki (nawet z emocji). W pierwszych oznakach przeziębienia, gdy dziecko gorzej się czuje, boli go głowa - zostaw je w domu. Lepiej gorsze samopoczucie przeżyć w domu, niż w gwarnym miejscu, jakim jest przedszkole. Możesz pomyśleć “O nie! Na samym początku choroba, a co z adaptacją?!”. Pamiętaj - co się odwlecze, to nie uciecze. Najważniejsze jest zdrowie!
Proszę pamiętać, że i Wy – Rodzice i My - całe nasze Przedszkole, chcemy dla dzieci jak najlepiej! Razem możemy wiele.
mgr Paulina Sacharuk
Źródła:
“Adaptacja do przedszkola. W poszukiwaniu przepisu na sukces” artykuł M. Jelonek
“Pedagogika przedszkolna” A. Klim-Klimaszewka
Grafika w nagłówku: Obraz Carole LR z Pixabay